Mieszkasz w Katowicach i masz głowę pełną pomysłów na to, jak ulepszyć swoją okolicę lub całe miasto? Budżet Obywatelski Miasta Katowice daje Ci realną szansę na wprowadzenie tych zmian w życie! To doskonałe narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w rozwoju swojego miasta, niezależnie od wieku.

XII edycja Budżetu Obywatelskiego i VI edycja Zielonego Budżetu ruszyły 10 marca, a wnioski można składać do 7 kwietnia. Nie przegap tej okazji!
Kto może zgłosić projekt?
Jeśli mieszkasz w Katowicach i masz pomysł, możesz go zgłosić. Nawet osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w procedurze Budżetu Obywatelskiego, jednak w ich przypadku konieczne jest wsparcie opiekuna prawnego.
Jakie projekty można zgłaszać?
- Możesz zgłosić wiele projektów zadań, ale pamiętaj, że każdy z nich wymaga złożenia odrębnego formularza.
- Nie powinieneś łączyć ze sobą propozycji, które nie są ze sobą powiązane.
- Twoja propozycja może mieć charakter lokalny (dotyczący tylko Twojej dzielnicy) czy też jest skierowana do mieszkańców całego miasta lub jego lokalizacja obejmuje kilka dzielnic (ma charakter ogólnomiejski).
- Po zgłoszeniu wniosku nie będziesz miał możliwości zmiany charakteru zadania.
Ważne jest, aby Twój projekt dotyczył zadań publicznych, czyli był zgodny z kompetencjami i zadaniami gminy albo powiatu. Pamiętaj również, że każda inwestycja powinna być dostosowana również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Jak zgłosić projekt?
Masz kilka możliwości złożenia swojego projektu:
- Formularz online, dostępny TUTAJ. Możesz wypełnić go od razu i wysłać wniosek do urzędu, lub uzupełniać formularz etapami i zapisać go w wersji roboczej.
- ePUAP, korzystając z usługi „pismo ogólne do podmiotu publicznego – stary wzór. Pamiętaj, że w tej formie dokumenty musisz podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym.
- Mailem na adres: wnioskiBO@katowice.eu. Do maila dołącz pojedynczy wniosek oraz skany obligatoryjnych załączników. Pamiętaj, że wniosek wraz z załącznikami nie może przekraczać pojemności 10 MB, a każdy wniosek musi być wysłany osobno.
- Osobiście w Punkcie Konsultacyjnym Budżetu Obywatelskiego w Katowicach – Wydział Komunikacji Społecznej Urząd Miasta Katowice, Rynek 13, pokój 205.
Niezależnie od wybranej formy, będziesz potrzebować tytułu zadania (pamiętaj, by był atrakcyjny, prosty, czytelny i nie przekraczał 250 znaków), dokładnego opisu zadania (wyjaśnij, na czym będzie polegało zadanie i jakie będą jego elementy składowe, maksymalnie 2000 znaków), lokalizacji realizacji zadania (podaj dokładny adres, a w przypadku zadania remontowego lub inwestycyjnego także numer działki, kartę mapy i obręb), a także szacunkowych kosztów zadania brutto. Możesz również wskazać lokalizację alternatywną.
Do wniosku należy również dołączyć listę osób popierających pomysł jego realizacji. W przypadku zadania lokalnego liczba wymaganych podpisów jest uzależniona od liczby mieszkańców danej dzielnicy, a w przypadku zadania ogólnomiejskiego niezbędne jest poparcie co najmniej 50 osób. Istnieje możliwość zbierania podpisów zarówno w formie tradycyjnej, na papierowych listach, jak i elektronicznie poprzez platformę gov.pl lub aplikację mObywatel.
Ważnym elementem wniosku jest również uzasadnienie oraz beneficjenci zadania. Opisz, dlaczego Twój pomysł powinien zostać zrealizowany i jakie grupy mieszkańców z niego skorzystają.
W niektórych przypadkach konieczne będzie dołączenie dodatkowych załączników, takich jak Oświadczenie jednostek oświatowych i placówek opiekuńczych prowadzonych przez miasto Katowice (jeśli projekt ma być realizowany na ich terenie), czy Oświadczenie podmiotu zewnętrznego (właściciela/zarządcy terenu) z wyrażeniem zgody na realizację zadania o charakterze nieinwestycyjnym (jeżeli zadanie zlokalizowane jest na terenie spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej lub Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego).
Ważne! Skonsultowanie wniosku z koordynatorem Budżetu Obywatelskiego jeszcze przed jego zgłoszeniem zwiększa szanse na pozytywną weryfikację i dopuszczenie go do głosowania mieszkańców! Możesz skontaktować się z odpowiednim koordynatorem BO. W każdej komórce Urzędu Miasta oraz miejskiej jednostce organizacyjnej zaangażowanej w proces BO, wyznaczona osoba odpowie na Twoje pytania lub skontaktuje Cię z właściwym pracownikiem. Możesz również skontaktować się z Wydziałem Komunikacji Społecznej przy ul. Rynek 13 (II piętro, pok. 205), tel. 32 259 33 05 | 32 259 38 51 | 32 259 31 42, e-mail: budzetobywatelski@katowice.eu [6, 29-31].
Co dalej? Weryfikacja i głosowanie
Po złożeniu wniosku, zostanie on zarejestrowany i poddany weryfikacji formalnej (poprawność i kompletność wypełnienia) oraz merytorycznej (spełnienie warunków realizacji). Pamiętaj, że istnieją ograniczenia dotyczące projektów, które mogą zostać zrealizowane, m.in. związane z kosztami, zgodnością z planami miasta, czy ogólnodostępnością.
W przypadku negatywnej oceny, masz możliwość złożenia odwołania w terminie 3 dni roboczych od momentu publikacji wyników weryfikacji wniosków na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.
Jeśli Twój projekt przejdzie weryfikację, zostanie poddany głosowaniu mieszkańców, które odbędzie się od 12 do 25 września 2025 roku. Będziesz mógł głosować elektronicznie za pomocą internetowego formularza lub w stacjonarnych punktach do głosowania.
Do realizacji przeznaczone zostaną te projekty, które zdobędą największą liczbę punktów w głosowaniu, aż do wyczerpania puli środków finansowych. Pamiętaj, że projekt musi osiągnąć minimalny próg poparcia w głosowaniu: 50 punktów dla projektu lokalnego i 200 punktów dla projektu ogólnomiejskiego.
Nie zwlekaj! Już teraz zacznij planować swój projekt i zgłoś go do Budżetu Obywatelskiego. To Twoja szansa na realny wpływ na rozwój Katowic! Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej bo.katowice.eu.
OSTATNIE KOMENTARZE