Polacy przebywający poza granicami naszego kraju w przypadku problemów natury psychologicznej i emocjonalnej często szukają pomocy psychologa porozumiewającego się w języku polskim. Osoby te zmagają się z takimi samymi trudnościami, jak pacjenci w Polsce. Część ich kłopotów jest jednak charakterystyczna dla osób przebywających na emigracji. Sprawdź, w jakiej sytuacji warto zdecydować się na pomoc polskiego psychologa za granicą.

Problemy zawodowe
Duża część Polaków przebywa w takich krajach, jak Niemcy, czy Wielka Brytania, zmuszona do wyjazdu sytuacją życiową lub finansową. Od momentu przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej Polacy stanowią liczną grupę emigrantów zarobkowych. Kryzysy psychiczne mogą wynikać właśnie ze skomplikowanej sytuacji zawodowej – trudności w znalezieniu pracy, wypalenia zawodowego czy niższych zarobków niż oczekiwane przed wyjazdem. Nierzadko wyjazd zarobkowy wiąże się z przepracowaniem z uwagi na silną motywację finansową. Przepracowanie często skutkuje nie tylko przemęczeniem, ale również nadwyrężonymi relacjami, trudnościami emocjonalnymi czy zaburzeniami snu, co tylko pogłębia kryzys. Jeśli czujesz, że to właśnie praca może być źródłem Twoich problemów, warto skorzystać z pomocy polskiego psychologa online świadczącego swoje usługi m.in. dla osób pracujących w Niemczech https://adampiotrowskipsycholog.pl/polski-psycholog-online-niemcy/.
Bariera językowa i kulturowa
Charakterystycznym problemem, z jakim zmagają się Polacy za granicą, jest bariera językowa i kulturowa. Wyjazd do pracy jest niekiedy wymuszony sytuacją życiową, a wiele osób decyduje się na niego bez większego przygotowania. Nie znają języka ani zwyczajów panujących w kraju docelowym. Generuje to problemy natury adaptacyjnej. Problem z porozumiewaniem się z lokalnymi mieszkańcami oraz nieznajomość tamtejszej kultury może sprawiać trudności każdego dnia, w tak pozornie prozaicznych sytuacjach, jak dzień w pracy, czy zakupy w sklepie. Osoby takie mogą zmagać się z poczuciem samotności oraz poczuciem niedopasowania. Szok kulturowy jest jedną z podstawowych przyczyn kryzysów psychicznych wśród osób żyjących za granicą.
Tęsknota za bliskimi
Wiele trudności może przysparzać sytuacja, w której wyjeżdżasz z kraju samotnie, bez najbliższych osób. Migranci pozostawiają w Polsce małżonków, dzieci, czy rodziców. Często mają z nimi kontakt jedynie przez telefon czy Internet przez wiele miesięcy. To potencjalnie depresjogenna sytuacja, która wzmaga problemy z poczuciem samotności, a także może być powodem konfliktów rodzinnych – zazdrości, zaburzonej komunikacji, braku poczucia bezpieczeństwa, czy oddalania się od siebie małżonków przez brak fizycznej bliskości. Pomoc w uporządkowaniu spraw rodzinnych również zaoferować może psycholog porozumiewający się z pacjentami w języku polskim i rozumiejący realia życia za granicą.
OSTATNIE KOMENTARZE